vSphere Data Protection (VDP) je solidním řešením zálohování virtuálních strojů platformy VMware vSphere. Součástí vSphere je od licence Essentials Plus a pro mnoho aplikací je dobrou volbou. Implementace je často rychlá díky předem připravenému virtuálnímu stroji s SUSE Linux Enterprise Serverem, na kterém běží poněkud "odrbaná" verze EMC Avamar. Po importu do vSphere nastaví admin několik údajů a může vesele vytvářet zálohovací úlohy. Po pár týdnech, někdy měsících se však VDP začne chovat podivně. Řešení problémů však není složité.

První příznaky nestandardního chování VDP vypadají tak, že některé zálohy občas havarují. Druhý den však i dříve havarované zálohy VDP opět provede, takže se na první pohled nic moc neděje. Potom, určitě v den, kdy máte spoustu práce a jednu schůzku za druhou (případně den před dovolenou) přijde situace, kdy se pomocí vSphere Web Clienta nelze k VDP připojit.
Virtuální stroj s VDP běží, lze jej restartovat, avšak služby spojené s Avamarem nenaběhnou. Při podrobném sledování konzole je příčina jasná brzy: 100% zaplněný root oddíl... Další návod, jak problém řešit a předejít jeho opakování najdete na VMware Community fóru